jún.
22.

A Sziget

 

A Sziget Fesztivál Európa egyik legnagyobb zenei és kulturális rendezvénye, melyet minden év augusztusában rendeznek meg Budapesten, az Óbudai-szigeten. Az első alkalommal 1993-ban Diáksziget néven indult útjára, Gerendai Károly és Müller Péter Sziámi ötlete alapján, Szekfű Balázs segédletével.

Diáksziget (1993-1995)

1993-ban augusztus 19. és 26. között került sor tehát az első egy hetes együttlétre a Hajógyári szigeten. Közel 43 ezer ember jött össze és nézte meg a közel kétszáz koncertet, 80 filmet és 40 színházi előadást. Az esemény költségvetése ekkor 26 millió forintot tett ki, a napijegy 300 Ft, a heti pedig 1800 Ft-ba került.

1994-ben - a legendás Woodstock 25. évfordulója alkalmából - Eurowoodstock alnéven jelentkező fesztiválon megjelentek a külföldi zenekarok is: az 1969-es fesztivál fellépői közül jónéhányan színpadra lépnek a Diákszigeten (Jethro Tull, Ten Years After, Grandmothers of Invention (Frank Zappa zenekara), Jefferson Starship, Birds, Blood Sweat and Tears, Eric Burdon).

Ekkor már több mint 140 ezer fő volt kíváncsi a 18 helyszínen megrendezésre kerülő közel 350 programra. A 120 milliós költségvetésű rendezvény azonban 19 millió forintos veszteséggel zárul. A jó hír viszont, hogy a Festival Welfare Service fesztivál-minősítő szervezet "A világ legjobb fesztiválja" címet adományozza a Diákszigetnek. Az Eurowoodstockról beszámolt a nemzetközi sajtó és a Music Television is.

1995-ben Sziget néven jelentkezik az egyhetes rendezvény. Az előző év anyagi buktája miatt kevesebb a külföldi fellépő (Stranglers, Jeff Healey, Clawfinger, John Cale), viszont több a program és több a látogató is: 145 milliós költségvetésből 19 helyszínre és 580 programra futotta, a látogatók száma pedig meghaladta a 170 ezer főt.

Pepsi Sziget (1996-2001)

1996-ban újból nevet váltott a fesztivál: a szervezők hároméves szerződést kötöttek az üdítőgyártóval, így lett a Szigetből Pepsi Sziget. Az ekkor már nagyobb büdzsével dolgozó csapat olyan világsztárokat léptet fel a Nagyszínpadon, mint a Slash, Iggy Pop, Therapy?, Prodigy, The Bates, Stone Roses, The Levellers és a Sonic Youth.

21 helyszín, 670 program, és több mint 200 ezer látogató az első Pepsi Sziget legfontosabb számai.

1997-ben már 28 helyszínen közel 800 program közül választhatott a kilátogató (vagy kint is sátorozó) sokaság. Olyan előadók léptek fel ekkor a Szigeten, mint David Bowie, a Motörhead, a Rollins Band, a Faith No More, a Chumbawamba, a Foo Fighters, a New Model Army, a Cardigans vagy a dEUS, de ebben az évben ütötte fel fejét a techno is az Óbudai-szigeten.

A Prodigy az utolsó pillanatban lemondta a fellépését, nem kis csalódást okozva ezzel a rajongóknak. Ekkor gyűlik meg a lakosoknak először a baja a hangos zenével. Feltűnik a színen Tarlós István polgármester is. 260 ezren látogattak abban az évben a Hajógyári Szigetre. Ekkor már 5000 Ft-ba került a hetijegy, és 800-ba a napi.

1998-ban történik az egyik legnagyobb változás; az éjszaka is működő színpadok, helyszínek hangszigetelt sátrakba költöznek. Majd’ 270 ezer ember volt kíváncsi olyan előadók koncertjeire, mint a Rammstein, Coolio, a Chumbawamba, Boney M, Green Day, Mory Kante, Shane Mcgowan and the Popes, Patti Smith vagy éppen Goldie.

Ekkorra a költségvetés már majdnem elérte a 300 millió forintot, a külföldi szigetelők száma pedig megsokszorozódott.

1999-re a Szigettel kapcsolatos kritikák szinte megszűntek, a látogatók száma majdnem eléri a 300 ezret. 25 színpadon rendeznek koncerteket.

A Pepsi újabb három évre meghosszabítja a szponzori szerződést; 420 milliót lehetett költeni, ebből pedig a következőkre futotta: Apocalyptica, Asian Dub Foundation, Boney Nyem, Brand New Heavies, Faithless, Guano Apes, Jovanotti, Kool and the Gang, Suede...

2000-ben már több mint 320 ezren mentek ki a Hajógyári Szigetre szórakozni és a rendezvény történetében először kellett kitenni a “megtelt” táblát. 580 milliós költségvetés, 700 program, 400 fellépő, köztük olyan nevek, mint az Oasis, Susan Vega, a Bad Religion, a Bloodhound Gang, a Leningrad Cowboys, a Die Arzte és az Apollo 440.

 

2001-ben újból támadások érik a rendezvényt: az önkormányzat arra próbálja rábírni a szervezőket, hogy a Sziget területén ne legyenek homoszexuálitással kapcsolatos programok, helyszínek. A rendezvény újabb csúcsokat dönt meg: 900 milliós költségvetés, közel ezer program és 360 ezer látogató, 450 fellépő zenekar, mint például a New Model Army, Guano Apes, Placebo, Morcheeba, Faithless, H-Blockx, HIM, Nightwish, a Világzenei Nagyszínpadon pedig Boban Markovic és zenekara, Omara Portuondo, a Garmarna és Khaled.

A Szigetre már a politikusok is előszeretettel látogatnak ki: Demszky Gábor kint ünnepelte a születésnapját, és Torgyán József is évről évre megjelent a szigetelők között, de Michael Lake, az Európai Unió magyarországi nagykövete még beszédet is mondott (éppen a vitatott Magic Mirror Sátor megnyitóján).

Egyre javult az infrastuktúra kiépítése is: egyre több a vizesblokk és a szigetlakók biztsonságára is többen és szervezettebben felügyelnek.

Sziget Fesztivál (2002-)

2002-ben újból nevet változtattak: az eseményt azóta Sziget Fesztivál néven rendezik meg. A Sziget ekkorra már Közép-Európa egyik legnagyobb multikulturális rendezvényévé nőtte ki magát. A szervezőiroda külföldön is felbukkan: megrendezik első ízben Marosvásárhelyen a Félsziget Fesztivált, a budapesti Sport Szigetet pedig már 1999 óta szintén ők szervezik.

Ebben az évben szerződést kötnek a VOLT Fesztivállal, melynek értelmében a soproni rendezvény is a 'Sziget-birodalom' részévé vált.

Ekkoriban érte el a fesztivál költségvetése az egymilliárd forintot. 600 fellépő és 355 ezer vendég. A felhozatal pedig: Die Toten Hosen, HIM, Iggy Pop, Jovanotti, Kosheen, Muse, Nightwish, Pulp, Stereo MCs, Transglobal Underground, Mission, UK Subs.

Sziget Fesztivál 2003 - a 10. egyhetes együttlét

A 2003-ban 10 születésnapját ünneplő rendezvény arculata nagyban megváltozott az eltelt évtizedben: évről évre többen voltak kíváncsiak a szinte már átlathatatlan program-mennyiségre, a szervezők folyamatosan küzdöttek a hangerővel (illetve annak mérséklésével), az egy hét alatt fellépő külföldi zenekarok száma a száz fölé kúszott, az infrastruktúra is nagy mértékben fejlődött: a gyerekmegőrzőtől a bankokon át egészen az internetsátorig szinte minden igényt ki tudtak elégíteni, a szigetelők között pedig egyre nagyobb létszámban képviseltették magukat a külföldiek (németek, olaszok, franciak..stb).

2003-ban már 56 helyszín közül választhatott az a 350 ezer ember, aki kilátogatott a Hajógyári szigetre. Fellépett a Slayer, Shaggy, Seeed, Morcheeba, Massive Attack, Apocalyptica, Moloko, Asian Dub Foundation, Goldfrapp, Lamb, De Phazz és a Fun Lovin' Criminals.

A Party Sátor is egyre nagyobb nevekkel csalogatta az elektronikus tánczene szerelmeseit: Paul Van Dyk, Dilinja + MC Rage, Armand Van Helden, Darren Emerson, DJ Rush, The Advent.

A kisszínpadokon pedig már olyan nemzetközi sztárok léptek fel, akik néhány éve még a Nagyszínpadon szórakoztatták a nagyérdműt. Néhány példa: Wan2 sátorban fellépett a Zion Train, az Improvisators Dub, a Bauchklang vagy éppen a Saïan Supa Crew, míg a HammerWorld színpadon a Clawfinger, az Apocalyptica, a Testament vagy a Napalm Death.

A szervezőiroda folyamatosan invesztálta az anyagi forrásokat a területbe, az évek során sokat fejlesztettek a Hajógyári Szigeten, és törekedtek a környezettudatosságra a nagy mennyiségben kihelyezett szelektív hulladéktárolóval, területek folyamatos megtisztításával... stb.

2004-ben újból megdőlt az addigi heti nézőszám csúcsa: ezúttal 369 ezren voltak kíváncsiak az immáron 60 helyszínen megrendezett programokra.

Olyan nemzetközi előadók tették tiszteletüket mint a Basement Jaxx, Faithless, Freestylers, Fun Lovin' Criminals, Scissor Sisters, Sugababes, Bloodhound Gang, The Pet Shop Boys, The Rasmus, Tito and Tarantula, Boban Markovic Orkestar, Rachid Taha, The Klezmatics, Chumbawamba, Grooverider feat. MC Verse, Jeff Mills, Josh Wink, Junkie XL és Paul Oakenfold, Cannibal Corpse, The Gathering, Amorphis és a Children of Bodom, Roni Size, Freestylers, Fishbone, Deti Picasso, Leauge of XO Gentlemen.

Sziget Fesztivál 2005

A fesztivál „nulladik napján” 2005-ben rendezett először koncertet a Sziget, akkor az Illés együttes zenélt, alakulásuk negyvenedik évfordulóját ünnepelve, egyúttal búcsúkoncertet tartva 50 ezer ember előtt. A nulladik nappal számolva a Sziget ekkor érte le a legnagyobb és feltehetően a végleges nézőszámot: 385 ezer embernél többen már nem férnek be egy hét alatt a Hajógyári Szigetre. Ekkor a költségvetés már megközelítette a két milliárd forintot, a hetijegyesek fele pedig már a határon túlról érkezett.

Fellépők: Basement Jaxx, Underworld, Sean Paul, Nick Cave, Korn, Natalie Imbruglia, Morcheeba, The Brand New Heavies, Ska- P, Juliette and the Licks, Franz Ferdinand, Good Charlotte, Zap Mama, Watcha Clan, Tinariwen, The Klezmatics, Les Hurlements d'Leo, DJ Rush, Luke Slater, LTJ Bukem & MC Conrad, The Advent, Tiga, Paul van Dyk, The 69 Eyes, Saxon, Ignite, Brainstorm, Accept, The (International) Noise Conspiracy, Fishbone, Dreadzone, The Hellacopters, Resin Dogs... stb

 

Sziget Fesztivál 2006

2006-ban már 66 a helyszínek száma, a költségvetés pedig túllépte a kétmilliárd forintot. A látogatók száma maximalizálódótt a 385 ezerben. Bevezetik az ottalvós és a hazamenős hetijegyeket (ekkorra már megszokottá vált, hogy a hetijegyek elfogynak a rendezvény kezdete előtt).

A szervezők folymatosan a legjobb technikákat alkalmazzák, fejlesztik az infrastruktúrát (egyer több vizesblokk, jobb közvilágítás, a hangszigetelt sátrakban is sikerül megoldani a levegőztetést), és a szolgáltatásokra sem lehet panasz: még szupermarketet is üzemeltettek a Sziget területén.

Világsztárok: Franz Ferdinand, Gogol Bordello, Iggy & The Stooges, dEUS, Jovanotti, Living Colour, Therapy?, The Rasmus, The Prodigy, Scissor Sisters, Robert Plant, Radiohead, Placebo, Gentleman and the Far East Band és a Ministry, Natacha Atlas, Boban Markovic Orkestar, Robert Plant, Afro Celt Sound System, Leningrad, Carl Craig, DJ Storm, Layo és Bushwacka, Hernan Cattaneo, John B, Roger Sanchez, Anthony Rother, Sick Of It All, Fear Factory, Exploited, Morbid Angel, Cradle Of Filth, Deti Picasso, The Orb, Roy Paci, Gogol Bordello... stb

Sziget Fesztivál 2007

2007-ben egy hatalmas, nulladik napos LGT bulival ünneplete a Sziget 15. születésnapját, a jubileumi alkalom azonban nem vonzott annyi embert (meg az időjárás sem volt a legjobb), “csak” 371 ezeren látogattak ki a fesztiválra (ennek megfelelően nem is lett nyereséges abban az évben a rendezvény).

Nemzetközi fellépők:

Eagles Of Death Metal, Faithless, Gogol Bordello, Manu Chao, Madness, Pink, Nine Inch Nails, Laurent Garnier, Pink, The Chemical Brothers, Sinéad O'Connor, Razorlight, The Good, the Bad and the Queen, The Hives, The Killers, The Rakes, Tool, Salif Keita, Tinariwen, Cesaria Evora, Skatalites, Rachid Taha, Alpha Blondy, Eddie Palmieri, Sergent Garcia, Timo Maas, Plump DJs, Goldie, Dave Clarke, Satoshi Tomiie, Booka Shade, DJ Hell, Deep Dish, Within Temptation, Soulfly, Skinny Puppy, Nevermore, Napalm Death, Hammerfall, Ministere des Affaires Populaires, Unkle, Iamx, Cassius, Resin Dogs, Fun- Da- Mental, GusGus, Hyper.

Sziget Fesztivál 2008

2008-ban újabb jelentős változások következtek be a fesztivál életében. A legfontosabb, hogy (hagyományteremtő szándékkal) megrendezték a -1. napon a Magyar Dal Napját, a rendezvény azonban egy nappal rövidebb lett. Így ebben az évben nem emelkedtek a jegyárak (ekkor már állami támogatásra sem pályázott a szervezőiroda).

A délután négykor kezdődő monstrekoncerten ötven év beat-pop-rock slágereiből válogatott megannyi magyar zenész, több mint 7 órán keresztül, majd a nulladik napon fellépett az Iron Maiden.

Fellépők: Alanis Morissette, Iron Maiden, Jamiroquai, Kaiser Chiefs, Justice, Millencolin, Serj Tankian, Sex Pistols, The Killers, The Kooks, The Presidents of the United States of America, The Wombats, MGMT és a Ziggi & The Renaissance Band, Leningrad, Ky-Mani Marley, Mory Kante, Transglobal Underground feat. Natacha Atlas , Goran Bregovic Wedding & Funeral Band, Lee "Scratch" Perry feat. Adrian Sherwood, Delinquent Habits, Hocus Pocus, Kraak & Smaak, Che Sudaka, Les Touffes Krétiennes, Danko Jones, Adam Green, New York Ska Jazz Ensemble, José Gonzalez, Volbeat, Avantasia, Iced Earth, Sabaton, Apocalyptica, Meshuggah, Pro-Pain, Exodus, Carcass, DJ Bailey, Philipp Straub, Jack de Marseille, John Digweed, Ferry Corsten, Observer, Justice....

Sziget Fesztivál 2009

A 2009-es Sziget eddig bejelentett fellépői: Prodigy, Fatboy Slim, Placebo, Klaxons, Ting Tings, Bloc Party, Pendulum, Ska-P

Világzene: Calexico, So Kalmery, Speed Caravan, 08001, Figli Di Madre Ignota,Tiken Jah Fakoly.

Party Aréna: Armin Van Buuren.

Címkék: sziget

A bejegyzés trackback címe:

https://fesztparty.blog.hu/api/trackback/id/tr781201731

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása